Mikrotia

m İ k r o t İ a

Yükleniyor

Türkiye'de Kulak Yapımı, Mikrotia

MİKROTİALI BİR ÇOCUK DOĞDUĞUNDA...

NELER YAŞANIR?

Nadir görülen bir durum olması itibarıyla bu konuyla özel olarak ilgilenen uzmanlar dışında doktorlar tarafından bile geniş manada, tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bu nedenle maalesef aileler sıklıkla yeterince bilgilendirilemiyor, gereksiz yapılan tetkiklerle zaman kaybedip; maddi, manevi kayıplara uğrayabiliyorlar.

Hastalarımın anne babalarıyla yaptığım sohbetlerden bilirim ki, bütün doğumsal anomalilerde olduğu gibi mikrotialı bir bebek doğduğunda da ebeveynler ilk olarak bu neden oldu,“Ne yaptık da başımıza bu geldi ?” sorusunu kendilerine sorarlar. Çocuklarının durumuyla ilgili suçluluk duyma veya birbirlerini suçlama eğilimleri olabilir. Oysa anne, babanın kendilerini suçlamasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Zira Mikrotia’nın tam olarak neden olduğuna dair kesin bir bilgi mevcut değildir. Yine ilk hissiyatınız itibarıyla bu problemin sadece sizin çocuğunuzda olduğunu sanmanız da gayet normal ama araştırdıkça dünya genelinde aslında binlerce çocuk ve ebeveynin aynı soruna dair çözüm arayışı içinde oldukları gerçeğiyle yüzleşmeniz çok zaman almayacaktır.

İlk şoku atlattıktan sonra yukarıdakiler gibi aklınızı meşgul eden bir çok soruya cevap aradığınız bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Sizlerin mikrotia’ya dair araştırma ve bilgilenme sürecinde ve çocuğunuz için doğru doktoru bulana kadar bilen bilmeyen herkesin bir şeyler söylediği gerçekten yorucu bir süreç olabilir. Ayrıca, her şehirde mikrotia ile ilgili deneyim sahibi uzmanlar bulamayabilirsiniz. İşte bu nedenle web sitemiz içeriğini oluştururken sizleri mikrotia hakkında bilgilendirmeyi ve aklınızdaki sorulara cevap bulacağınız bir kaynak oluşturmayı ana amaç edindik.

KÜÇÜK KULAKLAR BÜYÜK HAYALLERE ENGEN DEĞİL

Meslek hayatım süresince doktor, öğretmen, iş adamı olan başarılı ve mutlu bir çok mikrotialı hastam oldu. Çocuklarınızla ilgili endişelenmeyi bırakın, harekete geçin. Çünkü çaresi var ve uzakta değil. Merak etmeyin mikrotia ile doğan çocuklarımız doğru ellerde tedavi edildiklerinde ve elbette her çocuğun ihtiyacı olan huzurlu bir aile ortamı ve gerekli sosyal desteği sunabildiğimiz takdirde eğitim, meslek ve özel hayatlarında son derece BAŞARILI ve TOPLUMA FAYDALI özel bireyler olacaklarıdır.