Mikrotia

m İ k r o t İ a

Yükleniyor

Türkiye'de Kulak Yapımı, Mikrotia

İNSANIN KENDİ DOKULARIYLA KULAK YAPIMI

AMELİYAT ÖNCESİ TIBBİ HAZIRLIK

KLİNİĞİMİZE HOŞGELDİNİZ

Ameliyat ister büyük, ister küçük olsun herkeste bir kaygı uyandırır. Hele de ameliyat olacak hasta bir çocuksa bu anne baba için oldukça stresli bir süreç olacaktır. Ameliyattan önce neler olacağını bilmek ve ameliyata hazırlıkla ilgili bilgilendirilmek bu kaygı ve stresi önemli ölçüde azaltacaktır. Ameliyat için psikolojik hazırlık süreci ve yolculuk aşaması sonrasında nihayet kulak yapımı için kliniğimize geldiniz. Bu bölümde kulak yapımı ameliyatı için kliniğimize gelişinizden itibaren, ameliyata girene kadar neler yapılacak, nelere dikkat edilmesi gerekiyor tüm bunlara yer verdik.

2

GÜN

AMELİYAT İÇİN KLİNİĞİMİZE GELMENİZDEN AMELİYATA GİRENE KADAR OLAN SÜREÇTE NELER YAPILACAK ?

Hastalarımızın ameliyat öncesi gerekli tetkik ve hazırlıkların tamamlanabilmesi için ameliyattan 2 gün önce gelmesi gerekmektedir. Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile yapacağınız ameliyat öncesi nihai değerlendirme ve bilgilendirme görüşmesi sonrası ameliyata dair detaylı bilgileri içeren aydınlatılmış onam formları size verilecektir. Ameliyat öncesi fotografların çekilmesi sonrası ameliyatın gerçekleştirileceği hastaneye yönlendirilecek ve orada kan tetkikleri ve anestezi uzmanı görüşmesi yapılacaktır.

Anne babalar olarak sizlerin stress yükünü azaltmak ve tedavi sürecinde çocuk hastanın istenilen uyumu gösterebilmesi için ameliyat öncesinden başlayarak çocuğun ebeveynlerden bağımsız olarak ekibimizle hareket etmesini teşvik ediyoruz. Muayene, ameliyat öncesi değerlendirme ve ölçümler, fotograf çekimleri vb aşamalarda çocuğun bu işlemlerin yapılacağı odaya ekip üyelerimiz ve doktorunuzla yalnız olarak gidebilmesi bu hazırlığın önemli bir parçasıdır. Bu işlemler yapılırken sizler bekleme salonunda olacaksınız. Sizlerden en önemli ricamız çocuk işlemler için başka bir odaya yönlendirirken onda korku ve endişe uyandıracak “KORKMA” ya da ”BİZ BURDAYIZ” vb cümleler kurmamaya özen göstermenizdir.

ANESTEZİ DEĞERLENDİRMESİ VE AMELİYAT ÖNCESİ GEREKLİ TETKİKLERİN YAPILMASI

Genel anestezi altında yapılacak bir girişim olduğundan hastanın anestezi açısından bir probleminin olup olmadığının belirlenmesi için kan tetkikleri yapılacak ve hasta, çocuk hastalıkları ve anestezi uzmanları tarafından değerlendirilerek ameliyata uygun olup olmadığı belirlenecektir. Bu görüşmede şayet varsa çocuğunuzun daha önce geçirdiği ameliyatlar, allerjileri, hastalıkları ve kullandığı ilaçlara dair bilgileri iletmeniz hayati önem taşımaktadır.

Ameliyat öncesi tetkikler aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Tetkikler sonrasında ertesi gün yapılacak ameliyat için otel yada vb konaklama yapacağınız yere gitmenizi ve mümkünse dinlenerek geçirmenizi istiyoruz.

Ameliyattan önceki gece çocuğun iyi uyuması sağlanmalıdır. Anestezi için ameliyat saati öncesinde MİNUMUM 6 SAAT AÇ ve SUSUZ olunması gerektiği için hastanın ameliyat sabahı hiçbir şey yiyip içmeden hastaneye getirilmesi önemlidir.