Mikrotia

m İ k r o t İ a

Yükleniyor

Türkiye'de Kulak Yapımı, Mikrotia

KULAK YAPIMI

KAÇ YAŞINDA YAPILABİLİR?

Doğuştan kulak kepçesi yokluğunun çocukta psikolojik sorunlar ortaya çıkarmaması için kulak yapımının okul çağından önce yapılması önemlidir. Ancak kulak kepçesi yapımında çocuğun kendi kaburga kıkırdakları kullanıldığından bu kıkırdakların yeterli boyuta gelmesi için çocuğun en az 5-6 yaşına kadar büyümesini beklemek gerekir. Bu yüzden bu tedavi için en ideal zaman 5 YAŞ SONRASIDIR.

Çocuğun fiziksel olarak kulak yapımı için hazır olup olmadığını belirlemede en geçerli kriter bir göğüs tomografisi ile yapılacak ölçümlerde kaburga kıkırdaklarının yapılacak kulak kepçesi için yeterli bulunmasıdır. Bazı çocuklar bu kritere 5 yaşından da önce ulaşabilmekte ve kulak yapımı daha erken mümkün olabilmektedir.

PSİKOLOJİK GELİŞİM

Bir diğer önemli kriter ise çocuğun fiziksel gelişiminin yeterli olması yanısıra psikolojik gelişim olarak da ameliyata hazır olmasıdır. Çocuğun kulak kepçesi yapımını istemesi tedavi sürecine uyum göstermesini kolaylaştırmaktadır.

Dr. Mutaf çocuğun fiziksel gelişimi yeterli olsa bile psikolojik olarak hazır değilse kulak kepçesi yapımınının ertelenmesi gerektiğini savunmaktadır.