Mikrotia

m İ k r o t İ a

Yükleniyor

Türkiye'de Kulak Yapımı, Mikrotia

İNSANIN KENDİ DOKULARIYLA KULAK YAPIMI

AMELİYATA HAZIRLIK - I

Ameliyat ister büyük, ister küçük olsun herkeste bir kaygı uyandırır. Hele de ameliyat olacak hasta bir çocuksa bu anne baba için oldukça stresli bir süreç olacaktır. Ameliyattan önce neler olacağını bilmek ve ameliyata hazırlıkla ilgili bilgilendirilmek bu kaygı ve stresi önemli ölçüde azaltacaktır.

Psikolojik olarak iyi hazırlanmış çocuklarda ameliyat sonrası dönem çok daha rahat geçmektedir. Bu konuda kendinizi yetersiz buluyor olabilirsiniz ancak aşağıda yer verilen bilgileri dikkatlice okuyup, anladıktan sonra düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz.

PSİKOLOJİK HAZIRLIK

Çocuğunuzla onun hastalığına ve yapılacak ameliyata dair usulünce konuşmanız çok önemlidir. Çocuğunuzu olumlu yönde motive etmek için yeni kulağı ile harika görüneceğinden, istediği bir gözlük, küpe veya kulaklığı takabileceğinden bahsedebilir; daha önce kulak yapımı geçirmiş mutlu çocukların görsellerini gösterebilirsiniz. Ayrıca ameliyattan en az birkaç ay önceden ameliyatı yapacak olan doktor ve ekibi ile tanışması ve sonrasında doktoru hakkında güzel hikayeler anlatılması çocuğu hazırlamakta önemlidir.

Ameliyat Öncesi Hasta Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Ameliyat ister büyük olsun, ister küçük olsun herkeste bir kaygı uyandırır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında neler olacağını bilmek hasta ve hasta yakınlarının yaşayacağı kaygıyı ciddi anlamda azaltır.

Bir çocuğun ameliyat olması çoğu aile için genellikle korkutucu bir durumdur. Bu korkunun çoğu bilinmeyenden ve hastanın çocuk olmasının getirdiği ek stresten gelir. Cerrahi işlemler her ne kadar işinde uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilecek olsa da ebeveynler için tamamen kontrolleri dışında bir alandır ve bu durum çocukları ameliyat olacak anne babalar için ciddi bir endişe kaynağıdır. Kulak yapımı ameliyatına dair endişe ve korkularınızı gidermeye yardımcı olmak için hazırlanan bu bölümde, ailelerin ve çocukların psikolojik olarak ameliyata hazırlanmasına yardımcı olacak bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

ÖNCE KENDİNİZİ HAZIRLAYIN

Siz ebeveynlerin çocukları ameliyata hazırlamada ve hastanede kalacakları süreçteki rolünüz çok önemlidir. Ancak siz bu sürece iyi hazırlanmazsanız ne çocuğunuza ne de ekibe yardımcı olamazsınız. Bu nedenle çocuğun kulak yapımı öncesi psikolojik hazırlığının ilk aşaması ebeveynlerin kendilerini hazırlama süreci olmalıdır.

Çocuklar duygusal ipuçlarının çoğunu yetişkinlerden alırlar. Stresinizi, endişenizi ve korkunuzu kolayca algılarlar ve bu duygularla eşleşirler. Kısacası, çocukların davranışları genellikle etraflarındakilere, özellikle de ebeveynlerine bakarak şekillenir. Sizler endişe ve korku gösterirseniz, çocuğunuzun bu davranışı modellemesi kaçınılmazdır. Başka bir deyişle, onlarda aynı şekilde korkmuş ve endişeli olacaklardır. Sizler sakin ve cesur kalabilirlerseniz, çocuğun da aynı şeyi yapması daha olasıdır. Dolayısıyla ebeveyn olarak ameliyat sürecinde çocuğunuza ve onun tedavisini üstlenen ekibe yardımcı olabilmeniz için öncelikle kendi korku ve endişelerinizden kurtulmanız gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapacaksınız ?


Çocuklar duygu ve davranış kalıpları itibarıyla ebeveynlerini kopyalarlar

"Öğrenebildiğiniz Kadar Öğrenin"

İnsanlar olarak korku ve endişelerimiz çoğu zaman bilinmeyenden gelir, dolayısıyla ebeveyn olarak çocuğunuzun yaşayacağı sürece dair korku ve endişelerinizi kontrol altında tutabilmeniz için yapmanız gereken, kendinizi bilgiyle donatmaktır. Çocuğunuzun durumu ve mikrotia tedavisiyle ilgili, ayrıca ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında neler yaşanacağına ve iyileşme sürecinin nasıl olacağına dair mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Dr. MUTAF INTERNATIONAL MICROTIA CLINIC ekibi olarak ameliyatla ilgili tüm sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız. Çünkü, bilginin korkuyu yendiğini ve ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, korkularınızı bir kenara bırakmanızın o kadar kolay olacağını iyi biliyoruz. Bu süreç içerisinde sizler de öğrendikçe korku ve endişeleriniz azaldığını görecek, rahatlayacaksınız.

HAZIR OLDUĞUNUZDA ÇOCUĞUNUZLA KONUŞUN

Çocuğunuzun geçireceği ameliyat ve tedavisine dair yeterince bilgilendikten sonra psikolojik olarak kendinizi hazır hissediyorsanız artık yaşanacak süreci çocuğunuza açıklama aşamasına geçebilirsiniz. İşlemin ayrıntılarını çocuğunuza onun anlayabileceği şekilde açıklamak için zaman ayırın.

ÇOCUĞA NE ANLATMALIYIM? NASIL ANLATMALIYIM?

En azından bebekler dışındaki tüm çocuklara ameliyat olmak için hastaneye gidecekleri söylenmelidir. Ebeveynler ayrıca hastanede olmanın nasıl olacağı ve eve ne zaman dönecekleri hakkında bazı temel bilgiler vermelidir.

Çocuğunuzu ameliyata hazırlamak için yapmanız ve söyleyeceğiniz şeyler, onların yaşlarına ve ne kadar anlayabileceklerine bağlı olacaktır. Ancak ebeveynlerin çocuklarına fayda sağlamak için kullanabilecekleri üç genel strateji vardır: Doğru tonu modelleyin: sakin ve dürüst olun. Ona herhangi bir açıklama yapmadan önce çocuğunuza kulak yapımıyla ilgili neler bildiğini ve neleri merak ettiğini, soruları olup olmadığını sorarak, onun kendi cümleleri ile aklından geçenleri, varsa kaygılarını ifade etmesine; sorular sormasına izin verin. Böylelikle, konuşmanıza başlamadan önce, çocuğunuzun zihninde bu konuya dair, olumlu ya da olumsuz, ne tür düşüncelerin olduğunu öğrenebilir ve işe onda korku ve endişeye neden olan yanlış bilgileri düzelterek ya da sorularına cevap vererek başlayabilirsiniz.

Söylemesi kolay diyebilirsiniz ve haklısınızdır. Gerçekten de bu her zaman kolay değildir hele de karşınızda “İstemiyorum! Korkuyorum, Acıyacak mı ?” diyen bir çocuk varsa. Peki ne diyeceğiz nasıl anlatacağız?

KELİMELERİNİZİ DİKKATLE SEÇİNİZ

Öncelikle, dürüst olmak korkutucu olmak anlamına gelmemelidir. Özellikle de küçük çocuklara ameliyat ve anesteziyi anlatırken göre doğrudan bilgilendirmek yerine öyküleştirme yöntemini kullanabilirsiniz. Bunu yaparken kelimelerinizi dikkatlice seçmeniz önemlidir. Çünkü çocuklar genellikle kelimeleri doğrudan anlamlarıyla yorumlarlar. Biz ekip olarak çocuk hastaları rahatlatacak bir dil geliştirdik, örneğin “damar yolu açmak” ya da serum takmak yerine kelebek koymak, “Dikiş almak" yerine mavi ipleri temizleyeceğiz, “pansuman” yerine krem süreceğiz ve gideceksiniz vb çocuğu korkutmayan ifadeler kullanıyoruz. Sizlerin de benzer bir yaklaşımla çocukta korku uyandıracak iğne, yara, kan, kesmek, dikmek gibi kelimeler yerine daha sevimli kelimeler oluşturmanız çok önemli. Siz çocuğunuzun karakterine, yaşına göre daha iyisini oluşturabilirisiniz ama bizim deneyimlerimiz ışığında oluşturduğumuz şu küçük metin sizlere hastane sürecini çocuğunuza onu korkutmadan anlatabilmek için yardımcı olabilir ya da en azından bir ilham verebilir.


KORKUYORUM! Korkman çok normal çünkü ne yapılacağını bilmiyorsun onun için de korkuyorsun. Gel ben sana biraz anlatayım.

Bir BODRUM MASALI...

Hastane’de ne olacak?

Hastaneye gittiğimizde önce bize seninle birlikte kalabileceğimiz çok güzel bir oda verecekler. Sonra hemşire ablalarla tanışacağız. Onlar elinin üzerine ya da koluna “KELEBEK” denilen bir şey yapıştıracaklar.

Acıyacak mı ?

Hmmm çok az, hani aşı yapılmıştı ya sana işte o kadar ya da yalancıktan çimdikleyip onu güldürerek, işte bu kadar diyebiliriniz. Daha önce deneyimlediği ve canını birazcık yakan bir deneyime benzeterek de tarifleyebilirsiniz… örneğin “küçük bir sinek ısırmış” gibi ama başka hiç acımayacak.

Sonra ne olacak?

Sonra hep beraber sana büyük kulak yapacakları kata gideceğiz, doktor amca seni orada bekliyor olacak. O kelebeğin içinde sihirli uykunu getirecek bir su var. Tatlı tatlı uykuya dalacaksın. Uyandığında yeni kulağını göreceksin. Hepsi bu kadaaar. Sonra yine beraber odamıza geleceğiz. Ertesi gün dondurma, pasta ne istersen yiyebileceksin.

Orada ne kadar kalacağız ?

3 - 4 gün sonra otelimize geleceğiz ve BODRUM tatilimiz başlayacak :)

Çocuğunuzu kulak yapımı sürecine dair bilgilendirmek için öyküleştirme yöntemini uygularken sizler çok daha yaratıcı olabilir; çocuğunuzun yaşı ve karakterine göre farklı anlatımlar geliştirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken kullanmanız gereken kelimelerden çok KULLANMAMANIZ gereken ifadelere odaklanmanız çok önemli, zira kuracağınız yanlış bir cümle ile çocuğu olumsuz etkileyebilirsiniz. Bunun için çocuk psikolojisi açısından doğru ve yanlış ifadeleri sizler örneklediğimiz aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Özellikle ameliyata ya da pansuman odasına girerken “KORKMA ANNEM, BİZ BURADAYIZ” gibi cümleler tam aksi etki yaratmakta, çocuğun aklına kazınan bir korku ve endişeye yol açmaktadır. Tam tersine onu kulak yapımına istekli kılacak cümleler kurabilirsiniz. Örneğin HARİKA OLACAK, kulak yapımından sonra şöyle yapacağız, böyle yapacağız şeklinde onun sevdiği ve yapmak isteyeceği şeylerden bahsedebilirsiniz ancak mümkünse bu aşamada vaad ettiğiniz şeyleri gerçekleştirin ki güven sorunu yaşanmasın.

AMELİYAT ÖNCESİ PSİKOLOJİK HAZIRLIK DÖNEMİ İÇİN TAVSİYELER

  • Çocuğunuzun kulak yapımının onun hayatında daha iyi hissetmesine yardımcı olacağını anladığından emin olun.
  • Çocuğunuza ne zaman ameliyat olacağını ve hastanede ne kadar kalacağını söyleyin.
  • Hastane sürecini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için çocuklar için yazılmış ve hastaneler hakkında hikayeler içeren bazı kitaplardan istifade edebilir, Youtube’da bu konuda faydalı olabilecek videolar bulabilirsiniz.
  • Mümkünse, çocuğunuzdan kulak yapımıyla ilgili bir resim çizmesini isteyin. Daha sonra çocuğunuzla resim hakkında konuşun , böylelikle onun zihnindeki düşünceleri anlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan önce kuklalar, bebekler vb oyuncaklarla “hastane oyunu" oynayın. Bu, çocuğunuzun deneyimi anlamasına ve bununla başa çıkmasına yardımcı olabilir ve çocuğunuzun nasıl hissettiğini size bildirir.
  • Hastaneye gelirken en sevdiği oyuncağı, bebeği, veya battaniyeyi getirin ve ameliyattan sonra uyandığında orada olacağını çocuğunuza bildirin. Çocuğunuz hastaneye gelmeden önce bu eşyaları toplamanıza yardımcı olmaktan keyif alabilir.
  • Çocuğunuza, anestezi cihazı adı verilen özel bir "uyku makinası" sayesinde işlem sırasında hiçbir şey hissetmeyeceğini, uyandığında kulağının büyümüş olarak göreceğini açıklayınız.
  • Çocuğunuza iğne olmaktan bahsetmeyin ama damar yolu açılması ya da yenilenmesi gerekebileceğini uygun cümlelerle açıklayın, zira bu ameliyat için kaçınılmaz bir durumdur.
  • Ağrı korkusu, muhtemelen ameliyat olma konusundaki en yaygın korkudur. Çocuk sormadığı sürece ağrı ve korku kavramlarından hiç bahsetmeyebilirsiniz. Eğer soruyorsa “hiç acımayacak” demek yerine “azıcık acıyabilir ama ilaç verileceği için hemen geçecek zaten“ diyebilirsiniz.
  • Cevabını bilmediğiniz sorulara cevap vermeyin. Çocuğunuzun sorularını nasıl yanıtlayacağınızdan emin değilseniz, bilmediğinizi ancak öğreneceğinizi söyleyin. Soruları bir kağıda yazabilir ve daha fazla bilgi için ekibimize danışabilirsiniz.

Tüm bu süreçte siz ebeveynlerden istediğimiz tek şey çocuğun, kulak yapımı için kliniğimize gelirken korku ve endişelerinden kurtulmuş olarak gelmesini sağlayacak bir yaklaşımdır.