top of page

MİKROTİA

NEDENOLUR

SORU.png

Kulaklar normal olarak hamileliğin ilk 3 ayında gelişimini tamamlayan yapılardır. Mikrotia gebeliğin işte bu erken sürecinde, yaşanan bazı  olumsuz durumlar sonucu ortaya çıkan bir gelişim bozukluğudur.

BEBEK_MİKROTİA.png
MİKROTİA_GENETİK.png

Mevcut bilgiler ışığında mikrotianın çevresel, genetik ve diğer faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle oluşabileceği düşünülmekte olup, çoğu durumda da kesin  bir neden belirlenemez. Ancak ilk trimesterde geçirilen kızamıkcık gibi viral enfeksiyonlar, annenin hamilelik sürecinde alkol ve sigara tüketimi ve/veya alınan bazı ilaçların (thalidomide, izotretinoin (Accutane®) vb) mikrotiaya yol açabileceği biliniyor. 

Yeni araştırmalar hamile kalmadan önce diyabetik yani şeker hastası olan annelerde mikrotia riskinin arttığını tespit etmiştir.

Oluşma mekanizması ile ilgili yapılan araştırmalarda elde edilen bilgiler ışığında bu durumun kulak bölgesinin kan dolaşımını sağlayan ana damar olan Stapedial Arter’in yetersiz kalması nedeniyle oluştuğuna inanılsa bile, bu damarı etkileyen faktörler henüz netlik kazanmamıştır. 

Artboard 1 copy 6_edited.jpg
Artboard 1 copy 9_edited.jpg
Artboard 1 copy.png
bottom of page