top of page

YAPIMI

KULAK 

KAC_YAS.png
+5.png

 Doğuştan kulak kepçesi yokluğunun çocukta psikolojik sorunlar ortaya çıkarmaması için kulak yapımının okul çağından önce yapılması önemlidir. Ancak kulak kepçesi yapımında çocuğun kendi  kaburga kıkırdakları kullanıldığından bu kıkırdakların yeterli boyuta gelmesi için çocuğun en az 5-6 yaşına kadar büyümesini beklemek gerekir. Bu yüzden bu tedavi için en ideal zaman

5 YAŞ SONRASIDIR.

Çocuğun  fiziksel olarak kulak yapımı için hazır olup olmadığını belirlemede  en geçerli kriter bir göğüs tomografisi ile yapılacak ölçümlerde  kaburga kıkırdaklarının yapılacak kulak kepçesi için yeterli bulunmasıdır. Bazı çocuklar bu kritere 5 yaşından da önce ulaşabilmekte ve kulak yapımı daha erken mümkün olabilmektedir. 

PSİKOLOJİK GELİŞİM

Bir diğer önemli kriter ise çocuğun fiziksel gelişiminin yeterli olması yanısıra psikolojik gelişim olarak da ameliyata hazır olmasıdır. Çocuğun kulak kepçesi yapımını istemesi tedavi sürecine uyum göstermesini kolaylaştırmaktadır. 

Dr. Mutaf çocuğun fiziksel gelişimi yeterli olsa bile psikolojik olarak hazır değilse kulak kepçesi yapımınının ertelenmesi gerektiğini savunmaktadır.

Artboard 1 copy 11_edited.jpg
Artboard 1 copy 7_edited.jpg
Artboard 1 copy 4_edited.jpg
bottom of page